İngilizce

Haftanın 5 günü yarım gün olmak üzere gerçekleşen İngilizce programının amacı İngilizce öğrenmeye dair istek ve merak geliştirmektir. Öğrenciler, dinleme becerileri, kelime ve konuşma becerilerini hazırlık seviyelerine göre öğrenirler. Böylece komutları anlar, ihtiyaçlarını dile getirirler. Kendileri hakkında konuşur, sınıf rutinlerini takip ederler. İngilizce şarkı, oyun ve hikayeleri takip ederler. İngilizceyle yeni tanışan öğrenciler, yabancı bir dilin korkulacak bir şey olmadığını fark ederler. İngilizce hedefleri, PYP sorgulama üniteleri kapsamında organize edilir. Öğrenme aktiviteleri içerisinde uygulamalı aktiviteler, dramalar, kinestetik oyunlar bulunmaktadır. Bu sayede öğrenciler motor gelişim ve iletişim gibi disiplinler arası beceriler kazanırlar. Öğrenci ölçme-değerlendirmesi sürekli olarak, öğrenciler İngilizce aktiviteleri ile ilgilenirken gerçekleştirilen gözlemlerle yapılır. Öğrenciler ayrıca İngilizcede öğrendiklerini göstermek ve kutlamak amacıyla portfolyo sunumları hazırlar.

Yaratıcı Drama

Yaratıcı drama programının amacı çocuğa hayatı oyunla öğretmektir. Yaratıcı drama, çocukların duygu ve düşüncelerinin farkına varmalarına, hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını keşfetmelerine yardımcı olur. Özgüvenlerini destekler. Yaratıcı drama ile çocuklar kendilerini tanır ve ifade ederler. İletişim becerileri gelişir. Oyun ve eylem metoduyla geleceğe güvenle bakan, kendiyle barışık, ilişkilerinde sağlam temeller kuran bireyler yetiştirmek gelecek nesillerin ruh ve beden sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Dans

Dans programının amacı çocukların hareketlerle kendilerini ve duygularını ifade etmelerini sağlayıp, estetik algılarını geliştirip, vücut koordinasyonlarını arttırarak grup dahilinde uyumlu hareket yeteneklerini geliştirmektir.

Bu bağlamda derslerimizde sırasıyla; esneklik kazanmalarını destekleyen streching (esneme) hareketleri, estetik duygularının gelişmesine yardımcı olarak ve yaş gruplarına uygun olarak seçilen egzersizler ile dans çalışmaları yapılmaktadır.

Müzik

Müzik programının amacı, öğrencilerin basit ritimleri tekrarlama, şarkı söyleme ve yaratıcılık becerilerini geliştirmektir. Öğrenciler şarkılara küçük vurmalı enstrümanlarla eşlik ederler ve müziksel oyunlar oynarlar. PYP sorgulama üniteleri ile bağlantılar kurulduğu zamanlarda öğrencilerin müzik dinleme becerilerini geliştirmeye odaklanılır. Öğrenciler aynı zamanda öğrendikleri şarkıların hikayeleriyle bağlantılı olarak drama oluştururlar. Bu da onların yaratıcılıklarını geliştirir. Öğretmenler öğrencilerin performans ve gelişimleri ile alakalı olarak bilgi toplamak amacıyla birçok farklı gözlem yöntemini kullanır. Bu gözlemler velilerle gelişim raporları aracılığı ile paylaşılır.

Sanat

Sanat programının amacı, öğrencilerin sanata karşı ilgilerini ve sanat yoluyla becerilerini geliştirmektir. Çocukların günlük olarak bitirdiği bireysel ve grup aktiviteleri sırasında sanat aktiviteleri sürekli olarak kullanılır. Bu sayede öğrencilerin ince motor gelişimine katkıda bulunulur ve öğrenciler farklı bakış açıları edinmeye başlarlar. Öğrencilerin sanat dersi ölçme-değerlendirmesi sürekli olarak devam eden bir süreçtir ve öğrenciler sanat aktiviteleri ile meşgulken, performansları ve bitiş eserleriyle ilgili bilgi edinmek için birçok gözlem yöntemi kullanılarak yapılır. Öğrenciler seçtikleri aktivitelerle portfolyo hazırlarlar ve ailelerine sunarlar.

Satranç

Satranç programının amacı, öğrencilere odaklanma, gözünde canlandırma, ileriyi düşünme, seçenekleri değerlendirme, kuvvetli analiz yapabilme, uzun vadeli hedefe odaklanabilme, birçok farklı düşünceyle eşzamanlı uğraşabilme ile sportmenliği öğretebilmektir. Satranç programının seviyeleri yaş gruplarına göre değişiklik göstermektedir.